Translate

o mnie

Justyna Sołowiej
młoda malarka, ilustratorka i blogerka. Ostatnio zajęła się również Street artem i zaczęła tworzyć w przestrzeni miejskiej.
Urodzona w 1986 r w Morągu. Obecnie mieszkanka Olsztyna.
Absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie (2006)  i Instytutu Sztuk Pięknych na Wydziale Sztuki UWM w Olsztynie (2011).
W roku 2011 obroniła dyplom z malarstwa.  Pracę  dyplomową z malarstwa pod tytułem „moda wśród nas” prezentowała na festiwalu Street of Design, Warszawa (2011). Późniejsze jej prace z cyklu „Rytm miasta”, „Tętniące miasto nocą” prezentowane były między innymi  w programie Poziom 2.0 na TVP 2 oraz na różnych portalach internetowych (Confashion Magazine, Czas na Wnętrze, Inspirio Magazine, Top10tastes, iloveillustration, dorotawrobleskablog, Art & Business). Jej obrazy wystawiane i prezentowane na  Aukcjach Młodej Sztuki-Warszawa, Kraków, Sopot, Wrocław, Opole, Katowice.
  • Nagroda Talent Roku 2014 – Kaliope, Fundacja Środowisk Twórczych w Olsztynie.
  • Międzynarodowy plener malarski  ”Grunwald-art”, Reszel 2014 rok.
  • Natomiast w 2013, 2014 roku otrzymała Stypendium artystyczne Prezydenta Olsztyna.
  • W 2012 roku otrzymała stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Zajmuje się malarstwem, ilustracją, grafiką, fotografią i stylizacją oraz prowadzeniem bloga. Od niedawna  interesuje się również street artem i tworzy w przestrzeni miejskiej.
Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in.:
Wystawa malarstwa Justyny Sołowiej –  ”W kręgu miasta” (zestaw zawiera obrazy z cyklów „Collage , Na jeziorach, Tętniące miasto nocą, Rytm miasta”  - Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie (2015),
- Wystawa malarstwa Justyny Sołowiej – Collage „W kręgu miasta”(zestaw zawiera obrazy z cyklów „Na jeziorach, Tętniące miasto nocą”), Galeria Ether, Warszawa (2014),
- ”Na Jeziorach”,Olsztyńskie Planetarium,Olsztyn (2013);
- wystawa zbiorowa – VIII Olsztyńskie Biennale Sztuki- o medal Prezydenta, BWA Olsztyn (2013);
- „Tętniące miasto nocą”,Galeria Marszałkowska,Olsztyn (2012);
- „Tętniące miasto nocą”,Galeria Jednego Obrazu w Muzeum Warmii i Mazur,Olsztyn (2012);
- „Rytm miasta, Klubokawiarnia Awangarda Bis, Olsztyn (2012);
- Prezentacja,wystawa malarstwa i ilustracji (prace malarskie z cyklu „Rytm miasta”, oraz dyplom z malarstwa ) w programie Poziom 2.O w TVP 2, Warszawa (2012);
- Prezentacja, wystawa „Moda wśród nas” praca dyplomowa z malarstwa – Uczestnictwo w Street of Design 2011, krakowskie Przedmieście, Warszawa (2011);
- „Moda wśród nas”,MOK,Olsztyn (2011).
Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych. Artystka pracuje cyklami.      

Prace które tworzy zarówno malarstwo i ilustracja są nowoczesne, tętniące kolorem inspirowane kolorystami, fowizmem, pop artem, ilustracją modową. Sama artystka uważa iż sens jej prac tkwi w mocy koloru i sile linii. Jej prace nawiązują do współczesności, eksponują ruch. ekspresje, energie, ukazują w ten sposób szybkie tempo życia codziennego. Z prac można wyczytać iż jest biegłym obserwatorem życia współczesnego, nowych trendów mody i sztuki. Malarka wyznaje zasadę: życie jest ciągłą zmianą, procesem twórczym, nie ma niczego stałego i niezmiennego. W swojej twórczości połączyła dwie pasje modę i sztukę : „z miłości do sztuki i mody”. Sam twórca twierdzi, że inspiracje zawdzięcza przede wszystkim otaczającym ją ludziom i światem jakim go tworzą, kolorowym magazynom modowym, kampanią reklamowym, wystawą sklepowym- to świat który inspiruje ludzi oraz swoim sesją zdjęciowym.
„Moda otacza nas z każdej strony i samoistnie uczestniczymy w jej machinie. Moda – samo napędzająca się maszyna, która narzuca charakter, tępo sposobu naszego życia. Można się nią interesować lub negować, ale ona i tak wpisuje się w realia naszego życia. Przecież wszyscy szukamy inspiracji na styl swojego życia osobistego, zawodowego. Ubierać musi się każdy, tak samo każdy musi gdzieś mieszkać i coś jeść a reszta to już nasze wizje. Mody są różne jedne trwają dłużej drugie krócej ale ważne by w nich odnaleźć Siebie! Moda otacza nas zewsząd i charakteryzuje nasze społeczeństwo, a ja w swoich pracach interpretuje i przetwarzam na swój sposób naszą kolorową rzeczywistość ” – js.
„Na pozór wszyscy idealni, ale tak naprawdę idealni chcielibyśmy być ! Stwarzamy pozory i kreujemy swój wizerunek w oczach świata lub on kieruje nami. Groteskowy idealny współczesny świat, ciągle podążający za nowymi falami. Mamy wszystko możemy spełniać swoje marzenia i odkrywać nowe. Kanony, mody się zmieniają ale nie zmienia się to że ciągle dążymy do wykreślonego w danych czasach ideału. Bywa to zgubne? Czy po prostu ukazuje ducha czasu? Czas to oceni! Przerysowani, z ukrytymi wadami. Czasem karykaturalni i komiksowi oraz nad wyraz kolorowi. Jesteśmy postaciami niby prawdziwymi” – js.